3E – elegantní, ekonomické, ekologické ošetření povrchu

1. Elegantní povrchová úprava práškového lakování

Práškové lakování patří mezi mimořádně elegantní úpravy především kovových povrchů, i když s určitými omezeními se daji použít i na jiné materiály. Kromě jiného bylo právě kvůli této vlastnosti v polovině minulého století  práškové lakování zavedeno široké oblasti průmyslu i designu. 

S  využitím cca 200 různých odstínů (vzorník RAL) můžete vytvořit velmi hezké, strukturované a odolné povrchy pro různé druhy použití. 

Technologie práškového lakování je zajímavá tím, že kromě základních barev umožňuje nanášet díky patentovanému systému DECORAL i různé zajímavé struktury, jako například struktura dřeva, korku, mramoru, atd. na kovový podklad. Díky této vlastnosti pak není problém vytvořit kovový nábytek, který vypadá jako dřevěný.

Pomocí práškového lakování není problém dosáhnout ani přenosu kvalitní fotografie na kovový povrch, takže se výborně dá použít pro reklamní účely na libovolných předmětech.

Nejvyšší úrovně v této technologii při přenosu fotografii pak představuje použití technologie AirBrush. Pomocí AirBrush technologie lze vytvořit i zcela fotorealistické kresby nebo napodobit jiné výtvarné techniky.

2. Efektivní nanášení barvy na povrch kovových předmětu

Efektivitou rozumíme vložené náklady k získaným výhodám nebo vlastnostem. 

I když práškové lakování je trochu pracnější technologie než pouhé odmaštění povrchu nějakého předmětu a následného postříkání barvou, tak všechny další efektivnosti ukazatele jsou už ve prospěch práškového lakování.

Práškové lakování je především mnohem kvalitnější než běžná malba, nebo ponoření předmětů do barvy. Je to dáno díky technologickému postupu, který se prý páskovém lakování používá. Po dokonalém o čištění povrchu, který zajistí že předmět je zbaven všech nečistot, se práškování provádí využitím elektrostatických vlastností materiálů, která zajistí dokonalé přilnutí nastříkané barvy na předmět. Takže kromě nanášení barvy pod tlakem se na přilnavosti k materiálu podílejí i elektrostatické síly. 

Práškové lakování po nanesení barvy následně vyžaduje i vypálení při vysoké teplotě, díky čemu dojde k mnohem kvalitnější mu nanesení barvy na povrch než je to při běžném natírání nebo namáčení. 

Efektivitu práškového lakování pak poznat především na životnosti provedeného nánosu barvy, nakolik i při poměrně velkém namáhání se počítá na desetiletí… Takže o něco větší pracnost (a cena) práškového lakování hravě převáží náklady při následných přemalováváních tradičním postupem. Jediná nevýhoda je nadměrný rozměr materiálu, nakolik hotovou Eifelovku s tim nejspíš už „nenatřete“.

Pokud ale rozměr Vašeho předmětu nepřesáhne 3 x 2 x 1 [m]  (u plochých nebo tyčových 2 x 3,8 [m], tak nám můžete na naše náklady poslat nějaký předmět k obarvení touto moderní technologii. Inspirce – viz: https://shop.lakovna-praskova.cz

3. Ekologie – barvení kovu s ochranou životního prostředí

Z ekologického hlediska je práškové lakování mnohem lepší technologie, než nanášení barev tradičním způsobem. Je to díky tomu, že není nutné používat žádné rozpouštědla, které by nanášení barev umožňovaly a i přebytečná prášková barva se dá následně zpracovat. Jedná se fakticky ekologicky čistou povrchovou úpravu materiálu.

Pokud si chcete vyzkoušet, jak může vypadat váš kovový předmět, dárek, vzorek ošetřený práškovým lakováním, podívejte se na https://shop.lakovna-praskova.cz