Průvodce práškovým lakováním

Prášek je jednou z nejdůležitějších částí celého procesu lakování. Existují doslova tisíce různých druhů prášků v různých barvách, strukturách a úrovních lesku.

Typy prášků:

  1. EPOXY – Tyto typy prášků jsou velmi odolné proti nárazu a používají se tam, kde je nejvíce zapotřebí prevence koroze a přilnavosti. Nemohou však být vystaveni slunečnímu záření, protože nejsou stabilní proti UV záření. Nejlépe je je ponechat uvnitř, pod automobilem nebo na továrním vybavení. Na slunci vytvářejí epoxidové povlaky bělavý opar.
  1. POLYESTER (uretan a TGIC) – Jedná se o nejběžnější prášky, je pravděpodobné, že váš prášek bude polyester nebo směs polyesteru. Drží se skvěle na venkovních prvcích a mají dobré všestranné vlastnosti.

  1. AKRYLÁT – Používá se hlavně pro čiré předměty. Akrylový čirý práškový lak bude velmi hladký a jasnější než čirý lak vyrobený z jiného typu prášku. Také má velmi dobrou chemickou odolnost.

  1. FLUOROPOLYMERY- Mají nejlepší venkovní vlastnosti ze všech prášků, které se používají hlavně pro venkovní průmyslové nátěry. Většina prášků, které si budete moci objednat v malém množství, nebude fluoropolymer.

Nejpoužívanější prášky:

Dva nejpoužívanější typy práškových barev jsou TGIC polyester a uretanový polyester. Oba typy práškového lakování poskytují vynikající odolnost proti opotřebení a venkovní odolnost. Polyesterové uretanové práškové systémy poskytují vynikající chemickou odolnost.

Co je RAL systém?

RAL je systém porovnávání barev používaný při práškovém lakování, který zajišťuje standardizaci barev pro různé aplikace, podobně jako barevný systém Pantone v tisku. Ačkoli došlo k několika iteracím a rozšířením standardu RAL, koncept zůstal stejný.

Jak poznat práškové lakování na předmětu?

Prášek bude pravděpodobně mít více textury než tekutý nátěr a na okrajích bude zaoblenější. Pokud je to možné, změřte tloušťku filmu. K tomuto účelu jsou vyrobena měřidla. Pokud nemáte tloušťkoměr, můžete svůj díl odvézt do lakovny a nechat nás to udělat za vás.

Další info na ROGI PRÁŠKOVÁ LAKOVNA >>