Práškové lakování – suché nebo mokré?

Přemýšlíte nad tím, jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým práškovým lakováním?

Práškové a mokré lakování – rozdíly

Hlavním rozdílem je použitelnost mokrého lakování pro všechny typy povrchů, zatímco práškové lakování je určeno pouze pro kovové předměty, které jsou vodivé. Prášková barva se nanáší elektrostaticky na kovový předmět.

Výhoda práškové barvy je bezesporu v jednodušší aplikaci oproti mokrému lakování. U práškové barvy je nutné vytvrzení ve vypalovací peci při teplotě 160 až 200 ˚C, kde dochází k vytvrzení a slití v jednolitou vrstvu. Další výhody práškové barvy jsou jednoduché docílení rovnoměrného nánosu barvy a šetrnost vůči životnímu prostředí.

Práškové lakování je odolnější vůči odštípnutí, poškrábání a jinému opotřebení z důvodu tepelného spojení, kterému je během vytvrzování vystaveno, a protože může být aplikováno v mnohem silnějších vrstvách. Zároveň poskytuje práškový povlak vynikající retenci barev.

Výhody práškového lakování – shrnutí:

  • cena je až několikanásobně nižší!
  • dokonalá kvalita lakovaného povrchu, barva se neolupuje ani když je předmět vystaven v exteriéru (odolnost vůči slunci, mrazu i dešti)
  • barva je elektrostaticky nanášena, díky čemuž je rovnoměrná, bez teček a nerovností
  • barva je odolná i při mechanické zátěži lakovaného předmětu
  • v porovnání s mokrým lakováním schne povrch práškovaného předmětu mnohem rychleji
  • práškové lakování je šetrné a ekologické
  • barva neobsahuje škodlivé látky a povrchová úprava je tak vhodná do citlivých provozů, jako je třeba potravinářství nebo požární bezpečnost, je to srovnatelná alternativa např. k nerezu
  • práškové lakování má dlouhou životnost a vysokou odolnost, proto je vhodné na hydrantové skříně či hydrantové systémy

Komaxit

Lakování Komaxit je oblíben také kvůli široké škále barevných odstínů. Práškové lakování můžeme provádět jak barvami vzorníku RAL, tak i moderními metalickými barvami. Standardizovaný vzorník RAL navíc zaručuje stejný odstín u všech lakovaných dílů, a to bez ohledu na časový odstup mezi jednotlivými lakovanými sériemi.

VÍCE INFO NA:

PRÁŠKOVÁ LAKOVNA – Rogi (Praha)

Prášková lakovna ROGI (Praha – Vestec) – Nejmodernější PRÁŠKOVÉ LAKOVÁNÍ inovovanou technologii pro automatickou i ruční aplikaci barvy.